Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.
Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември.
В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията.
Проф. Христо Христов на откриването на изложбата каза, че благодари на авторите, че са избрали представянето на експозицията в Шумен да е първото в България. Той съобщи, че това е първата българска изложба, представена в Европейския съд. Кметът на Шумен пожела на всички присъстващи да имат възможността да общуват с авторите и да усетят техните идеи и елементи, вложени в творбите.
Даниела Тодорова коментира, че с Тодор Тодоров са артистично
С прожекция на италианския филм „Все още има утре” във Варна бе открито 32-рото издание на Международния фестивал „Любовта е лудост“.
Черно-бялата лента на Паола Кортелези има награди „Давид на Донатело“ за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля и получи много аплодисменти в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ). Тя участва и в конкурсната програма, която съдържа 12 заглавия.
Старт на фестивала дадоха кметът на Варна Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева и директорът на Националния дворец на културата (НДК) Андрияна Татарова.
Това е чудесен фестивал, който Варна поддържа като традиция и ще продължаваме да го надграждаме, каза Коцев.
Това е маратон на филмовото изкуство, каза проф. Андреева и пожела всеки зрител да преживее мигове на щастие и да усет
Певицата Тейлър Суифт за 15-а седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Суифт запазва първенството си с албума The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 85 000 еквивалентни единици.
Отбелязвайки 15 седмици на върха в чарта Билборд 200, Тейлър Суифт се изравнява с Керъл Кинг, с която си поделя третото място при жените. Изпълнителките с повече седмици, прекарани начело в класацията, са само Адел с албума 21 (24 седмици) и Уитни Хюстън със саундтрака към филма "Бодигард" (20 седмици).
Тейлър Суифт е прекарала общо 84 седмици начело в класацията на "Билборд" с 14 албума, с което подобрява собствения си рекорд сред соловите изпълнители. Първенци по този показател са "Бийтълс" със 132 седмици на върха.
Второто място в чарта Билборд 200 заема певицата и авторка на
Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.
Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам.
“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.
Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.
“През 2023 търговията
Квартетът „Пеев-Турийски“ и Васил Грудев секстет закриха фестивала Varna jazz days с концерт в Народно читалище „Отец Паисий“ в морския град.
Проектът на гъдуларя Пейо Пеев и пианиста Мирослав Турийски съчетава български фолклор и джаз. Те свирят с контрабасиста Христо Минчев и барабаниста Начо Господинов. Кръстихме нашата формация „Пеев-Турийски“, защото само ние двамата в нея сме доктори, пошегува се в началото на концерта пианистът. Програмата им започна с аранжимент на народната песен „Тръгнала е малка мома“ от Старозагорския край. Всички останали композиции бяха авторски на двамата фронтмени на групата. Бяха изпълнени пиесите „Не знам“, „Поток“ и баладата „Аиша“ от Пейо Пеев, която получи силни аплодисменти.
Квартетът предложи пиеса със заглавие „Корона 5“ от Миро
АВТОРЪТ
Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.
Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.
Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той прави в традиционни шарки.
„И точно от личния си опит, той всеки ден черпи жизнена сила, за да даде живот на произведения, с които приканва публиката да размишлява върху много актуални теми като идентичност и история, особено от гледна точка на местните жители“, пише изданието. „Чрез работата си се стремя да създам пространства за диалог и размисъл по въпросите за принадлежността и културното присвояване“, обясни Гибсън.
Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.
The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене.
Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово.
На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе", коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България.
Проблемите са много, от една страна музеите са много, от друга страна – недостатъчно, предвид територията, предвид наследството и цивилизациите, които са били преди н
През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.
Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.
След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.
Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб
Група "Оейзис" пусна юбилейно издание по случай 30-годишнината на дебютния си албум Definitely Maybe, докато феновете са в очакване да се сдобият с билети за обявените й концерти догодина, съобщават ДПА и Ройтерс.
Новото издание включва ауттейкове, демо записи и алтернативни версии на песни, записани по това време, както и ремастерирана версия на оригиналния албум от 1994 г.
Юбилейното издание се предлага като бокс-сет от четири плочи, два компактдиска, цветен винил, касета и в цифров формат. То идва, след като групата обяви по-рано през седмицата, че се събира отново за поредица от концерти във Великобритания и Ирландия - първите след разпадането й през 2009 г.
Цените на билетите за концертите на "Оейзис" станаха известни вчера, като тези за стадион "Уембли" в Лондон започват от 74,25 британски лири и стигат до 506,25 британски лири.
Група "Оейзи
ИНСТАЛАЦИЯТА
Монументална яркочервена скулптура от стъпаловидни пиедестали и знамена, монтирани върху специални стълбове, украсява входа. Скулптурите от мъниста, настанени в павилиона, впечатляват с техническата си сложност и включват декоративни елементи като мъниста, старинни игли, катарами за колани и чанти. Изданието Artnews посочва, че за път в над 90-годишната история на американския павилион местен художник сам прави инсталацията за Венецианското биенале.
„През цялата си кариера Джефри ни предизвиква да гледаме на света по различен начин, чрез неговата новаторска и жизнена работа“, каза кураторът Аш-Милби, цитиран от Artnews.
„Неговият приобщаващ и съвместен подход е мощен коментар за влиянието и устойчивостта на индианските култури в САЩ и в световен мащаб, което го прави идеалният представител на страната в този момент“, отбелязва още той.
Павилионът на САЩ може да бъде разгледан до 24 ноември във Венецианските градини.
Тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“.